Rider-Waite taro apžvalga

Rider-Waite Taro kaladė yra turbūt populiariausia ir dažniausiai naudojama Taro kaladė, labai dažnai vadinama tradicine Taro kalade. Ši kaladė pirmą kartą pasirodė 1910 metais ir tai buvo puikus bendro darbo pavyzdys. Mistikas Arthur Edward Waite ir menininkė Pamela Colman Smith (dar vadinama Pixie) apjungė savo gebėjimus, o mes iki šių dienų galime tik pasidžiaugti tikrai vykusiu projektu.

Tuo metu pasirodžiusi Rider-Waite Taro kaladė buvo tikra naujovė. Kodėl? Nes tai buvo pirmas kartas, kai 56-iose Mažųjų Arkanų kortose pagaliau galima buvo pamatyti įvairias gyvenimiškas scenas ir pačius žmones. Iki to laiko Mažieji Arkanai buvo labai paprasti, ant jų buvo tiesiog pavaizduotas skaičius su atitinkančia mostimi, pvz, 6 taurės arba 9 kalavijai. Ir tik Didžiuosiuose Arkanuose buvo galima pamatyti žmonių įvaizdžius.

Ši kaladė dar dažnai vadinama Rider-Waite-Smith (RWS) arba tiesiog Rider.

Kas man joje patinka:
Rider-Waite Tarot - Žynė

  • Tai klasikinė kaladė, auksinis viduriukas, kurio dėka yra kuriamos ir naujos kaladės. Tad kortos, sukurtos RWS pagrindu, yra lengvai interpretuojamos. Žinoma, čia jau su sąlyga, kad bent minimaliai tas kortų reikšmes žinote.
  • Iš kitos pusės, paveiksliukai yra pakankamai lengvai suvokiami, tad interpretacijos kartais kyla tiesiog lygioje vietoje. Tačiau žinoti reikšmių ABC visgi reiktų.
  • Kiekviena korta pasakoja savo istoriją. Tas istorijas galima pakankamai lengvai apjungti į vieną didelį ir platų pasakojimą. Ir tai palieka gilų įspūdį.

Kas nepatinka:

  • Spalvos. Žinoma, viskas labai priklauso nuo leidimo, bet jei imti tą, kuris arčiausiai tiesos, tai spalvos kiek per ryškios, gal vietomis per tamsios, tad ne visada pavyksta pastebėti svarbias detales.
  • Pats piešimo stilius. Na, švelniai tariant, jis labai paprastas. Negaliu sakyti, kad primityvus, bet, palyginus su šiuolaikiniais kaladės klonais, jis gali toks pasirodyti.

Rider-Waite tarot - Trys kalavijai
Visgi geriausias dalykas, kurį galiu dar kartą paminėti, tai kaip lengva yra interpretuoti šios kaladės įvaizdžius. Net jei nieko nenutuokiate apie Taro kortas, vien pažvelgus į paveiksliukus kyla viena kita idėja, ką jais buvo norima pasakyti.

Kiekviena korta pasakoja savo istoriją, kuri pilna veiksmo ir kažkokių emocijų. Kartais įvaizdžiuose galima pakankamai lengvai pasimesti, tiksliau, pasiklysti, nes jie įtraukia, stimuliuoja vaizduotę ir didina norą į viską pažvelgti giliau. Beje, sakyčiau, kad Rider-Waite Taro kaladė yra viena iš geriausių, kurią galima panaudoti kūrybinio rašymo pratimams. Net ir tie, kurie abejoja savo rašymo gabumais, tikrai gali sukurti ne vieną kelių lapų istoriją apie kiekvieną iš kortų. Ir tai tikrai nuostabu!

Vaizdiniai…

Rider-Waite Taro kaladė puikiai pavaizduoja žmogiškąsias emocijas, erchetipus bei gyvenimo etapus. Tačiau pats menas yra labiau praktiškas nei akiai malonus. Kitais žodžiais tariant, manau, kad tikrai nekils didelis noras pasikabinti kurią nors padidintą RW kortą svetainėje ant sienos. O patikėkit, kai kurios kaladės ir jų vaizduojamasis menas tikrai yra verti kabėti ant sienos. Na, bent jau pas mane namie :)

Jei renkantis Taro kaladę išvaizda jums tikrai svarbi, tuomet gali kilti problemų, nes, kaip jau minėjau, spalvos vietomis kiek per ryškios, o įvaizdžiai (paveiksliukai) labai paprasti ir neįspūdingi. Tačiau šios kaladės tikslas niekada ir nebuvo padaryti jums įspūdį. Tai tiesiog tvirtas, be jokių pagražinimų įrankis, skirtas savęs, pasaulio ir ateities perspektyvų pažinimui.

Kad ir kaip ten būtų, šios kaladės dizainas buvo tikrai gerai apgalvotas mistiko ir akademiko Arthur E. Waite. Rider-Waite yra pilna simbolizmo ir gilesnių prasmių, tikrai puiki kaladė studijoms, meditacijoms ir geresniam pasaulio (tiek vidinio, tiek išorinio) suvokimui. Yra tikrai daug šios kaladės versijų, taip vadinamų klonų, kaip pavyzdžiui, Radiant Rider-Waite, Universal Waite, The Golden Rider Waite ar visai nesenai pasirodžiusi Tarot Black and Gold Edition ir dar daugelis kitų… Jei jums tikrai nepatinka šios RW kaladės spalvos bei linijos, aš visada siūlau Radiant Rider-Waite. Spalvos ten ryškesnės, bet tuo pačiu ir švelnumo turi…

Šią kaldę verta įsigyti, jei…

  • Dar neturite jokios Taro kaladės;
  • Dar tik pradedate savo kelionę su Taro ir į Taro pasaulį.

Kodėl? Nes šiai kaladei yra skirta turbūt daugiausia dėmesio, prirašyta daugiausia knygų, yra ir paties A.E. Waite parengta knyga The Pictorial Key to the Tarot. Taip pat gausu vaizdo įrašų, informacijos internete galima rasti įvairiausiomis kalbomis. Rider-Waite Taro kaladė turėtų tapti jūsų Taro ABC. Ir jau vėliau būtų galima pagalvoti apie kitus variantus.

kur įsigyti?

Rider-Waite Tarot – turbūt vienas iš geriausių pasirinkimų tiems, kurie nusprendė rimtai mokytis Taro meno. Taip pat yra ir kitos versijos (jas galima įsigyti mano sukurtuje PPM Krautuvėlėje): Radiant Rider-Waite in Tin, Universal Waite in Tin, Radiant Wise Spirit (mini) ir kt. Jei neradote to, ko ieškote, nepabijokite susisiekti su manimi per Kontaktų formą arba privačia žinute FB.


Norite pasiūlyti savo apžvalgą? Susisiekite su manimi per
kontaktų formą ir mes būtinai ką nors sugalvosim.