PARENGĖ: Lilita Naktis
Pažintis su Taro: istorija, praktika ir išmintis
Kas yra Taro?
Taro – tai raktas. Ir jei yra raktas, tai turi būti ir durys. Taro kortos – tai raktai nuo durų, vedančių į vidinius ir tolimus minčių ir sielos apartamentus, kuriuose galime atrasti nesąmoningas motyvacijas, paslėptas baimes ir slaptus troškimus.
Norite sužinoti ateitį? Tuomet Taro jums nelabai tiks. Tie, kas atsakingai naudoja Taro būtinai pasistengs paaiškinti jums, kad tai nelabai tinkantis įrankis ateities spėjimams ir pranašavimui. Žinoma, galima daryti ir tai, tačiau tai daug geresnis įrankis, jei Taro kortas panaudosite savęs pažinimui, savo problemų gilesniam supratimui ir paieškoms sprendimų, kurie padėtų iš tų problemų išlįsti.
Taro kortų kilmė
Yra tiek daug teorijų, kad net baisu, bet iš tiesų, niekas tikrai nežino nei kada pirmą kartą jos buvo panaudotos, nei tikroji jų kilmė. Tik gausa spėlionių.
Kai kurie tiki, kad Taro buvo sukurtos senovės Egipte, nes jose nemažai simbolių, kurie sieja jas su paties Egipto istorija. Sakoma, kad visai gali būti, jog jos gimė iš šventosios Toto knygos, legendinės knygos, kurioje, sakoma, kad buvo užrašyta galybė galingų burtų ir mistinių žinių.
Kiti sako, kad Taro remiasi I-Ching Permainų knyga, senovės Kinijos klasikinių filosofiniu veikalu bei juo paremtu pranašavimo būdu, kai ateičiai nusakyti buvo naudojamos kraujažolių lazdelės. Šiais laikais yra taikomi ir kiti metodai, pvz, monetos.
O gal pagrindinis Taro pagrindas yra paimtas iš nuostabios ir išminties pilnos Hebrajų Kabalos? Jos dėka įvairios žydų tradicijos rasdavo (ir teberanda) kelią į dieviškąjį pasaulį.
Dar viena teorija, kad Taro buvo išrasta gnostikų, vienos iš ankstyvosios krikščionybės sektų, kurie buvo priversti slapstytis, kad išvengtų persekiojimo.
Kaip ir sakiau, teorijų gausu. Bet ar svarbu iš kur kilo Taro? Man asmeniškai būtų įdomu. Ar svarbu? – tikrai sunku pasakyti, manau, priklausytų nuo to, kaip stipriai tai nepalaiko mano įsivaizduojamos istorijos. Aš manau, kad tai visgi pakankamai sena išminties sistema. Būtų keista tikėti, kad ji atkeliavo iki mūsų iš senųjų civilizacijų, bet ką gali žinoti. Bendras suvokimas yra išreikštas simboliais, kuriuos, daugiau ar mažiau, bet visi suvokiame, pagauname. Galbūt simboliai buvo naudojami tam, kad slaptos žinios nebūtų perskaitytos kiekvieno pasitaikiusio, o gal tam, kad išvengtų persekiojimo, o gal todėl, kad rašytinė kalba dar nebuvo išrasta, jei taip galima išsireikšti.
Šiuolaikinis Taro supratimas
Kad ir iš kur kilo pačios Taro kortos, tačiau įvairiausios kultūros žavėjosi kortomis apskritai ir daugumoje kultūrų tikrai rasime sudetingesnį ar paprastesnį kortų žaidimą.
Taro – tai savotiška gyvoji kalba, kuri suprantama įviariausio plauko žmonėms, nesvarbi nei odos spalva, nei gimtoji kalba ar religinės pažiūros. Nuostabu ir tai, kad jos nepaklūsta jokiems pasenusiems ar atgyvenusiems principams. Greičiau atvirkščiai, jie labai lengvai prisitaiko prie naujų amžių, auga ir tobulėja. Žymusis psichologas K.G. Jungas kortų simbolizmą bandė paaiškinti kaip universalių ir visiems suprantamų archetipų atspindį. Štai kodėl mes pakankamai lengvai pagauname esmę, sunkiau tampa tuomet, kai bandome kapstyti giliau…
Seniausia žinoma Taro kaladė yra datuojama 1390 metais. Viena iš teorijų sako, kad jos į Europą atkeliavo kartu su klajojančiomis čigonų gentimis. Seniausia išlikusi Taro kaladė – tai Visconti Sforza kaladė, kuri, manoma, buvo sukurta maždaug 1451 metais.
Yra manoma, kad šiais laikais yra sukurta daugiau nei 4000 Taro kaladžių. Kai kurios iš jų buvo perduotos masinei gamybai, kai kurios iš jų skirtos tik kolekcionieriams, o dar kitos buvo išleistos tokiu mažu tiražu, kad užteko tik artimiausiems draugams. O kiek dar tokių, kurios sukurtos, bet dienos šviesos taip ir neišvydo? Kiekvienas menininkas kortas interpretuoja, mato ir perteikia savaip. Vieni jų remiasi taip vadinama tradicija (pvz, Rider-Waite sistema) ir prideda tik vieną kitą detalę (arba pašalina), kiti iš esmės viską pakeičia ir tada kyla klausimas: ar tai išvis galima laikyti Taro?
Taro kortų kaladė
Taro kortų kaladė susideda iš 78 kortų: 22 Didžiųjų Arkanų ir 56 Mažųjų Arkanų.
Kiekviena Didžiųjų Arkanų korta yra sunumeruota nuo 0 iki 21, kiekviena turi pavadinimą ir vaizdinius, piešinius. Viskas prasideda nuo 0 – Kvailio – ir baigiasi skaičiumi 21 – Pasaulis. Kortos nėra sunumeruotos atsitiktine tvarka, jos vaizduoja progresą. Tuo tarpu Kvailys – tai pagrindinis herojus, kuris savo kelionę pradeda nuo nulio ir baigia apėjęs visą Pasaulį. Beje, yra labai įdomi praktika, kuri taip ir vadinasi: Kvailio kelionė (bet apie tai kitą kartą).
Mažieji Arkanai iš pirmo žvilgsnio gali kažkam priminti žaidimo kortas, tik tiek, kad vietoje 13-os vienos mosties kortų, Taro kaladėje yra 14. Kortos yra sunumeruotos nuo vieno (tūzas) iki dešimties (10), o šias papildo Pažas, Riteris, Karalienė ir Karalius (Dvaro kortos). Mažieji Arkanai yra padalinti į keturias mostis: Lazdos, Taurės, Kalavijai ir Diskai. Kiekviena mostis taip pat yra priskirta elementui: Lazdos – Ugnis, kuri kuruoja kūrybingumą ir dvasingumą; Taurės – Vanduo, kuris kuruoja mūsų jausmus ir emocijas; Kalavijai – Oras, kuris kuruoja mūsų intelektą, protą ir bendravimą (komunikaciją); Diskai – Žemė, kuri rūpinasi mūsų saugumu, stabilumu, fiziniu, meterialiu pasauliu.
Taro kortų skaitymas
Kiekviena iš 78 Taro kortų turi keletą skirtingų reikšmių, kurios yra pritaikytos skirtingoms gyvenimo situacijoms. Nėra vienos tiesos. Tad šioje vietoje daug kas priklauso nuo žmogaus, kuris tas kortas skaito – jam reikia sugebėti atsirinkti tai, kas reikalinga. Skamba sudėtingai, bet būtent čia ir įsijungia intuicija apskritai bei kortų tarpusavio sąveikos. Visos kortos pavieniui gali reikšti viena, o poroje su kita ar dar daugiau kortų gali reikšti visai ką kita – reikšmės tampa platesnės ir gilesnės.
Yra labai daug ir įvairių būdų kaip tas kortas išdėlioti. Pirmiausia, kortų skaitytojas jas sumaišo, o tuomet galbūt duoda nukelti jas klientui, o gal nukelia pats, jei yra iš tų, kurie neleidžia kitiems liesti savo kortų, tuo pat metu yra užduodamas klausimas ir apie jį mąstoma, bandoma įsigilinti į patį klausimą bei jo nusakomą problemą. Tada kortas dėliojantis žmogus traukia jas vieną po kitos ir deda pagal kažkokią pasirinktą schemą. Tokiose dėlionės kiekviena pozicija turi savo reikšmę arba nusako kažkokį klausiančiojo gyvenimo periodą, pvz., praeitis, dabartis, viltys, baimės, troškimai, charakteris ir pan.
Kortos gali būti dedamos užverstos ar atverstos, iš eilės nuo viršaus, ar iš bet kur, kur ranka pati traukia – visiškai nesvarbu. Svarbu, kad taip yra tinkama kortas dėliojančiam. Jis jaučiasi patogiai ir neturi specialiai apie tai mąstyti. Kartais korta su pavaizduotu asmeniu iš Mažųjų Arkanų, kaip pavyzdžiui Karalius ar Karalienė, gali būti pasirinkta kaip signifikatorius, t.y. atstovauja klausiantįjį. Visa tai padaroma dar prieš maišant kortas. Susipažinti su įvairiomis dėlionėmis bei schemomis galite knygose apie Taro, internete arba mūsų dėlionių skyrelyje.
Mano mėgiamiausias būdas greitam Taro skaitymui
– tai keturios kortos. Aš traukiu kortas iš kaladės, kur ranka nori, sudedu jas nugarėlėmis į viršų, o tik tada verčiu vieną po kitos. Pirmos dvi kortos dažniausiai labai gerai apžvelgia pačią problemą ar kankinantį klausimą, trečioji siūlo veikimo planą (ką turėčiau padaryti, kaip pasielgti), o ketvirtoji nurodo rezultatą. Kai kortas verčiu vieną po kitos, mano skaitymas tampa vis gilesnis ir kartais pasisuka visai kita kryptimi.
Savo skaitymus stengiuosi išlaikyti kaip įmanoma pozityviais ir konstruktyviais, kai žmogus žino, kad viskas nuolat keičiasi ir nieko nėra įrašyta akmenyje. Net tos kortos, kurios, manoma, jog yra negatyvios, gali perduoti pakankamai teigiamą žinią. Pavyzdžiui, Mirtis iš Didžiųjų Arkanų tikrai nereiškia fizinės mirties – ji gali reikšti, kad atėjo laikas mirti senajam „Aš”, t.y. atėjo laikas kardinaliai pasikeisti, transformuotis, o gal tiesiog pakeisti savo požiūrį ir vietoje to, kad teikiame pirmenybę materializmui, labiau pasisukame link dvasinių ieškojimų ir troškimų.
Daugiau informacijos
Yra tikrai daug ir įvairių knygų, kurios gali pagelbėti besimokant Taro meno. Labai gaila, bet lietuviškai nėra beveik jokios literatūros. Tad mano rekomendacijos anglų kalba:
Seventy Eight Degrees of Wisdom. Nuostabi autorė Rachel Pollack. Aš sakyčiau, kad tai viena iš tų privalomųjų knygų, kurias turėtų perskaityti Taro naujokas (žinoma, tinka ir patyrusiems). Be to, kad čia rasite ir kortų reikšmes, knygoje užkabintos mitologijos, psichologijos ir ezoterinių simbolių temos.
Dar viena tikrai gera knyga Holistic Tarot, kurią parašė žinoma Taro pasaulyje autorė ir Taro kaladžių kūrėja Benebell Wen. Knyga taip pat tinka tiek pradedantiesiems, tiek patyrusiems. Čia nagrinėjami būdai kaip lengviau „prisijungti” prie pasąmonės išminties ir kūrybiškumo. Čia skiriama mažiau dėmesio ateities pranašavimui, ir daugiau dėmesio kaip Taro panaudoti tikrojo savęs paieškoms ir tobulinimui. Be kortų aprašymų, čia galima rasti apie 500 iliustracijų, taip pat dėlionių pavyzdžių su aprašymais ir pavyzdžiais.
Kas liečia Taro kortų kalades, tai aš lieku ištikima „tradicijai” ir naujokams visgi siūlau apsistoti ties Rider-Waite tarot. Žinoma, jūs galite pasirinkti ir tai, kas arčiau dūšiai, bet patikėkit, anksčiau ar vėliau Rider kaladė atsiras jūsų rankose. Be to, šiai kaladei yra skirta daugiausia dėmesio, internete gausu informacijos (net ir lietuviškai), literatūros, kursai dažniausiai vedami su šiomis kortomis, video ir pan. Tad, sakyčiau, tai idealus variantas pradedančiąjam.
Palik komentarą