Kaip išsirinkti tinkamą Taro kortų kaladę

Kai pagalvoji, tai mes gyvename tiesiog auksiniame Taro kortų amžiuje. Kartais atrodo, kad kiekvieną mielą savaitę yra išleidžiama kas nors naujo. Iš vienos pusės, tokie dalykai – tai rojus patyrusiems ir kolekcionuojantiems; iš kitos, deja, galvos skausmas Taro kortų pasaulio naujokams. Nekalbu jau apie tai, kad kai kurios kaladės tikrai brangios. Mano pačios Taro kortų kolekcija per paskutinius metus išsiplėtė labiau nei kada nors galėjau pagalvoti, ir jau pradedu nerimauti kur reikės viską sudėti. Juk norisi, kad visos būtų ranka pasiekiamos, tačiau tokių potuščių lentynų tampa vis mažiau. Po tokio didelio vajaus ir noro pirkti beveik viską iš eilės, perėjau į aukštesnę pakopą, jei taip galima išsireikšti, ir tapau daug išrankesne. Taip, sutinku, pasaulyje gausu tikrai gražių kaladžių, tačiau reikia laiko suvokti, koks meno stilius yra labiausiai prie širdies, kurie menininkai yra tavo suvokimo antrininkai, galiausiai, kokio tipo kortų skaitymus aš darau ir kam ką geriausiai galiu pritaikyti. Juk ne kiekvieną kaladę galiu panaudoti klientams, nes mano meninis stilius vienus gali tik dar labiau išgąsdinti, o kitus, atvirkščiai, sudominti ir įtraukti. Tad vienas dalykas, kai perki kortas sau, o visai kas kita, kai perki jas darbui su žmonėmis.

Tad šiame įraše aš parengiau kažką panašaus į sąrašą, labiau tinkamą naujokams. Na, kad netektų taip ilgai ieškoti ir klaidžioti, kaip kad aš pati ieškojau :)

1) kokios šiuo metu yra Tavo Taro žinios?

Kai kurias kalades yra daug paprasčiau skaityti ir suvokti nei kitas. Kai vedu užsiėmimus, savo Mokiniams VISADA rekomenduoju pradėti nuo Rider-Waite-Smith (RWS) kaladės. Kodėl? Vienas dalykas, todėl, kad paveiksliukai, nors ir atrodo kiek primityvūs, tačiau aiškūs ir lengvai suprantami, o simboliai lengvai atrandami ir suvokiami. Be to, šiai kaladei yra skirta daugiausia šaltinių (knygos, video, audio, kursai, vebinarai, straipsniai ir forumai internete) įvairiausiomis kalbomis.

Žinoma, labiau patyrusiems tarologams kai kurios kaladės gali pasirodyti tiesiog per paprastos, tuščios ir be simbolikos, tai, beje, dažnai sutinkama moderniose Taro kaladėse. Tad, pavyzdžiui, aš ieškau ir mane labiau traukia tokios kaladės, kurios pripildytos simbolikos, kurios kelia man iššūkį, ir kurių įvaizdžiai verčia pamąstyti. Bet… tai tik todėl, kad esu daugiau mažiau susipažinusi su RWS simbolika, taip sakant, turiu pagrindus ir žinau Taro abėcėlę.

2) Tau labiau patinka istorinės ar modernios kaladės?

Kai kurie Taro kortų skaitytojai mėgsta tyrinėti, gilintis ir plėsti savo suvokimą studijuodami istorines kalades. Tokias, kaip, pavyzdžiui, Visconti Sforza ar Tarot de Marseille. Tačiau tokios XV, XVI ar XVII amžiaus kaladės tikrai ne kiekvienam. Vienas dalykas, jas tikrai tenka studijuoti, ieškoti ir kaupti informaciją, kurios nėra labai daug. Kitas dalykas, šių kaladžių Mažieji Arkanai neturi išsamių paveiksliukų, t.y. ten matome tik simbolius, kurie atitinka mostį ir skaičių. Jei korta vadinasi Du diskai, tai joje ir yra pavaizduoti du diskai ir nieko daugiau, nebent kokie ornamentai, puošiantys tuos diskus. Visa tai pasitaiko daug rečiau moderniose kaladėse. Tad, renkantis Taro kaladę, į tai irgi reikėtų atkreipti dėmesį, nes skaityti tokio tipo Mažuosius Arkanus kai kuriems gali pasirodyti tikru iššūkiu.

Istorinė Visconti Sforza kaladė
Moderni Everyday tarot kaladė

3) ar labiau orientuojiesi į simbolius, ar kortas skaitai labiau intuityviai?

Taro studijų procesą aš įsivaizduoju (matau ir stengiuosi lavinti) kaip dviejų svarbių įgūdžių vystymą. Pirmasis – tai išmokti interpretuoti ir suvokti kortose esančių simbolių įvairovę. Kai išmokstami simboliai, tradicinės kortų reikšmės tampa daug aiškesnės ir lengviau įsimenamos. Tuomet pereinama prie antrojo etapo – kaip tobulinti savo intuiciją, kad pagilintumei savo skaitymus, įneštumei papildomų reikšmių ir/ar kitų svarbių detalių. Simbolių suvokimas kartu su tobulėjančia intuicija Taro kortų skaitymams suteiks daugiau tikslumo ir tikslingumo. Bėda tame, kad kaip ir daugelis dalykų mūsų gyvenime, vienas aspektas mums būna patrauklesnis nei kitas. Galbūt tu pirmenybę teiksi kaladei, kuri tiesiog prisotinta simbolių ir skaitysi juos kaip kokį romaną. O gal tau visgi labiau patinka eterinės kaladės, kurios leidžia tavo intuicijai užpildyti trūkstamas grandis, dalis ir tarpus.

Mano asmenine nuomone, šių dviejų įgūdžių sintezė – tai geriausiais ir tiksliausias variantas. Tačiau jis, tuo pačiu, ir sudėtingiausias.

4) koks meninis stilius Tau arčiau širdies?

Aš asmeniškai į Taro kortas žiūriu kaip į atskirą meno rūšį, todėl mane galima vadinti ne tik tarologe, bet ir Taro kaladžių kolekcioniere. Ir visi mes turime savą skonį, savą pajutimą. Tai, kas tinka ir patinka vienam, kitam gali kelti visiškai priešingus jausmus. Kai kurios kortos mus traukia savo spalvomis, kai kurios minimalizmu, koliažais ar tiesiog savotiškai šizofreniškais įvaizdžiais. Vieniems gali patikti akvarelė, kitiems kompiuterinė grafika, tretiems juodai baltos kortos ir t.t. Ir visai nesvarbu, koks tavo pasirinkimas ir kas tau labiau patinka, nes tikrai yra kaladė, kuri atitiks tavo kriterijus, tiesiog kartais užtrunka, kol tokią randi.

Kaip išsirinkti tinkamą taro kortų kaladę

5) kaip kaladėje išsiskiria Tau patinkanti korta?

Ar turi mėgiamą kortą? Man labai svarbi Saikingumo korta. Nesakau, kad ji man labiausiai patinka, greičiau gal todėl, kad man ji sunkiai suvokiama, todėl ieškodama naujos kaladės, pirmiausia turiu pamatyti šią kortą. Jei korta nekelia man jokių emocijų, kaladę palieku ramybėje ir dažnai net apie ją pamirštu.

Labai svarbu įsigyti tokią (ar tokias) kaladę, kurią norėsi naudoti vėl ir vėl, o ne nukiši kur nors į stalčių ir pamirši, jog tokią iš viso turi. Todėl svarbu turėti vieną ar kelias kortas, kurios tau svarbios, ir kurios padeda apsispręsti.

Visgi nereikėtų pamiršti ir bendros vibracijos, kuri sklinda nuo įvairių paveiksliukų ir pačios kaladės apskritai. Pavyzdžiui, yra tokia visiems turbūt jau gerai žinoma Light Seer’s Tarot. Na, paveiksliukai tikrai gražūs, bet manęs jie visiškai netraukia, yra per saldūs. Tačiau šioje kaladėje yra viena labiausiai man patinkančių Mirties kortų. Mirtis ten pavaizduota tiesiog nerealiai, kabina mane kiekvieną kartą ją pamačius, bet… nepirksiu kaladės, kuri manęs netraukia iš esmės, vien todėl, kad joje yra nuostabi Mirtis. Geriau jau pagalvosiu apie tai, kaip įsigyti tik tą vieną kortą, galbūt atsispausdinti ją kaip atviruką ar paveiksliuką ir pasistatyti ant stalo.

6) nepamiršk pasiskaityti atsiliepimus ar peržiūrėti vaizdo įrašus

Prieš galutinai apsispręsdamas, pasižiūrėk vaizdo įrašus. Jų gausu Youtube, tame tarpe, gali aplankyti ir mano kanalą. Pasidomėk, ką kiti žmonės mąsto apie vieną ar kitą kaladę, jos spalvas, simbolius ir pan. Internete tikrai gausu ne tik vaizdo medžiagos, bet ir straipsnių. Perskaityk bent kelių skirtingų žmonių nuomones, nes tai tikrai padeda darant sprendimus. Kartais atrodo, kad kaladė labai patinka, tačiau skaitai atsiliepimą ir pastebi, kad daugelis peikia popieriaus kokybę. Man asmeniškai kokybiškas popierius yra labai svarbus. Na, dar gali atleisti tokį dalyką, jei tai masinės prekybos kaladė, kurios kaina neviršija 25 eur ar pan. Bet jei esi nusižiūrėjęs kažką brangiau? Jei be to, kad kaladė brangesnė, ji dar keliaus iš, pvz., JAV, tuomet teks dar ir PVM susimokėt… Tokiais atvejais tikrai labai gerai pagalvoji, ar verta. Na, čia aš gal jau labiau kaip kolekcionierė kalbu. Bet esmė išlieka ta pati, nepirk aklai, pasidomėk kas ir kaip, kad vėliau netektų gailėtis.

Labai tikiuosi, šie šeši punktai pagelbės įsigyjant naują (o gal net ir pirmą!) savo Taro kaladę. Nepamiršk, kad Taro – tai kelionė, ir ji dažnai prasideda nuo to, kokia bus kaladė, su kuria mokysiesi, augsi ir dirbsi. Patikėk, tarpusavio ryšys yra labai svarbus ir gali tęstis ilgus metus. Gali apsižiūrėti ir mano įkurtoje internetinėje mūsų parduotuvėje. Tad sėkmingos medžioklės!

Gal tau nesiseka atrasti savosios? Gal pasimetei kaladžių galybėje? O gal turi savo patarimų ar strategijų kaip išsirinkti tinkamą? Pasidalink savo mintimis komentaruose ;)