Koks skirtumas tarp Taro ir Orakulo kortų?
Tai vienas iš tų klausimų, kurių sulaukiu labai dažnai. Tad nutariau trumpai apžvelgti panašumus ir skirtumus. Taigi…
Kas yra Taro kortos?
Beveik visos Taro kortų kaladės turi tvirtą struktūrą, kuri nesikeičia jau labai labai ilgą laiko tarpą. Žinoma, patys paveiksliukai, simboliai ir vaizdiniai gali skirtis, ypač tas pastebima moderniose ir minimalistinėse kaladėse. Tačiau net ir tuo atveju, kai vizualiai kaladės įvaizdžiai ir skiriasi, ją vistiek sudarys:
- Didieji Arkanai, kuriuos sudaro 22 kortos. Kai kuriose kaladėse gal ir rasi vieną kitą papildomą Didžiųjų Arkanų kortą, tačiau tai tikrai pavieniai atvejai. Daugumą kaladžių visgi sudarys standartiniai Didieji Arkanai, kurie sunumeruoti nuo 0 iki 21.
- Mažieji Arkanai, kuriuos sudaro 56 kortos. Jos padalintos į keturias mostis, kurios atspindi kiekvieną Elementą: Žemė, Ugnis, Vanduo ir Oras. Pentakliai / diskai/ monetos atstovauja Žemės elementą; lazdos / skeptrai – Ugnies; taurės – Vandens, o kalavijai / kardai – Oro. Kiek netradicinėse kaladėse galima rasti pakeistus pavadinimus, pvz, Wooden Tarot vietoje Lazdų naudoja Akmenis. Tačiau Mažuosius Arkanus visada sudaro keturios mostys.
- Kiekviena Mažųjų Arkanų mostis yra sunumeruoti nuo 1 iki 10, plius dar keturios Dvaro kortos: Pažai, Riteriai, Karalienės ir Karaliai (ar panašios interpretacijos).
Tad dabar, kai jau susipažinai su Taro kaladės struktūra, galim apžvelgti Orakulo kalades.
Kas yra Orakulo kortos?
Orakulo kortos – tai kortų kaladė, kuri iš principo neturi jokios struktūros. Kortų skaičius kaladėje gali būti nuo maždaug 14 iki 103 ar daugiau. Yra tokių Orakulo kaladžių, kurias sudaro tik spalvų kortos su vienu kitu žodeliu. Ant kitų pavaizduoti tik simboliai, įvaizdžiai ar ištisos frazės, pvz, autorės Gabby Bernstein Miracles Now. Dažnai ant jų yra pavadinimas, kuris kartu ir raktažodis, padedantis pagauti esmę.
Dauguma Orakulo kaladžių turi savo pagrindinę temą, pavydžiui, Angelai, Kristalai, Spalvos, Čakros, Augalai ar Fėjos, ir pan. Kai kurios kaladės net neturi jokios knygos su reikšmėmis ar paaiškinimais, kaip pavyzdžiui, Sielos Kortos (Soul Cards), kurios turi tik mažą baltą bukletuką, nes yra skirtos 100% intuityviam skaitymui ir neturi konkrečių bendrų reikšmių.
Tiek Taro kortos, tiek Orakulo kortos gali būti naudojamos įvairiose dėlionėse, kurios yra skirtos apžvelgti tiek materialaus, tiek dvasinio gyvenimo sferas. Taro kortos ne visada turi pozityvias reikšmes ir aspektus, tuo tarpu Orakulai dažniausiai yra skirti pakelti ūpui ir suteikti optimizmo, pozityvumo gyvenimo kelyje.
Dar yra ir tokie kaip hibridiniai variantai. Turbūt vienas iš labiausiai žinomų – tai Osho Zen Tarot. Ši kaladė turi Taro struktūrą su Didžiaisiais ir Mažaisiais Arkanais bei keturiomis mostimis, tačiau turi ir vieną papildomą kortą, o reikšmės tikrai suteikia pozityvumo ir fokusuojasi labiau ties čia ir dabar, o ne tai, kas laukia artimoje ar tolimoje ateityje.
Kas geriau?
Manau, kad jau gali nuspėti, kad geriausia yra tai, kas labiausiai tinka tau. Žinoma, dar labai svarbu atkreipti dėmesį ir į tai, kokiam tikslui tu tas kortas naudosi. Orakulai labiau skirti pavienėms ar grupinėms meditacijoms, jie puikiai tinka kiekvienos dienos nuotaikoms nusakyti. Tačiau tokia atvira Orakulų struktūra kartais patampa labai monotoniška, o kortų reikšmės pradeda kartotis. Jos nesugeba sukurti nuoseklios istorijos, kokią gali sukurti Taro, ypač naudojant platesnes dėliones. Iš savo pusės pasakyčiau dar ir tai, kad dauguma Orakulo kortų kenčia nuo pozityvo pertekliaus. Na, negali gyvenime būti tik viskas labai gerai.
Tad, koks tavo pasirinkimas?
Palik komentarą